آزمون ناتی NAATI

ناتی (NAATI) سازمان رسمی تایید اعتبار مترجمان و مترجمان همزمان در استرالیا است. از ابتدای سال ۲۰۱۸، این سازمان آزمون جدیدی به نام آزمون CCL Credentialed Community Language Testing معرفی کرده است که در صورت قبولی در آن و کسب نمره حدنصاب (۶۳/۹۰)، فرد می تواند ۵ امتیاز به امتیاز مهاجرتی خود (طبق جدول امتیازبندی استرالیا برای ویزاهای کاری و مهارتی استرالیا شامل ویزای ۱۸۹ استرالیا، ویزای ۱۹۰ استرالیا، ویزای ۴۹۱ استرالیا و …) اضافه کند. لازم به ذکر است کاربرد این آزمون فقط برای افزایش ۵ امتیاز مهاجرت است. به عبارت دیگر، فردی که در آزمون CCL قبول می شود، حق کار کردن به عنوان مترجم رسمی را نخواهد داشت.

این آزمون به دو دلیل کاربرد زیادی دارد:

1. مهاجرت کاری به استرالیا

2. اخذ مجوز رسمی ترجمه (برای مترجمان رسمی)

برای متقاضیان کار در استرالیا گذراندن موفقیت آمیز امتحان ناتی نوید بخش کسب 5 امتیاز لازم جهت اخذ ویزای کار استرالیا را دارد و مجوز مهر ترجمه برای افراد مترجم نیز از دیگر مزایای این آزمون میباشد

طبق آخرین اطلاعیه از سازمان ناتی، با توجه به شیوع کرونا اين سازمان برای حفظ سلامت کندیدیت های خود تصمیم براین گرفت تا از تاریخ 30 مارس 2020 تا تاریخ 30 جون کلیه فعالیت های فیزیکی، مراجعات حضوری به تمامی دفاتر امکان پذیر نخواهد بود. و تمامی امتحانات تا تاریخ 30 دسامبر 2020 به صورت آنلاین برگزار نماید که پیش بینی می شود بعد از این تاریخ هم به این روند ادامه دهد.

مدت زمان آزمون در حدود 20 دقیقه می باشد و بعد از این زمان مراقب اعلام میکند که وقت به پایان رسیده است.

به طور کلی آزمون شامل 2 دیالوگ است. هر دیالوگ تقریبا 300 لغت دارد که تقریبا نیمی از آن انگلیسی و نیمی دیگر لاته (زبانی غیر از انگلیسی) می باشد.

 

 دیالوگ ها به سگمنت هایی تقسیم شده اند که هر Segment نزدیک به 35 کلمه خواهد بود. هر دیالوگ شامل موقعیت های متفاوتی خواهد بود (موقعیت هایی مانند: بیمارستان، اداره مهاجرت، مراکز خدمات اجتماعی، مراکز آموزشی اجاره یا خرید خانه و استخدام و … )

به عنوان مثال: سلام، خوشحال میشم کمکتون کنم بفرمایید بنشینید.( یک Segment می باشد.)

در هر دیالوگ شما میتوانید از مراقب درخواست کنید که یک Segment  را یکبار تکرار کند و در این مورد نمره ای از شما کسر نخواهد شد اما بعد از آن به ازای هر درخواست درصدی از نمره شما کسر خواهد شد.

هر دیالوگ 45 نمره خواهد داشت، بنابراین مجموع نمرات آزمون 90 می باشد. برای قبولی در آزمون می بایست نمره حداقل 29 برای هر دیالوگ کسب کرد و نمره کلی 63 از 90 می باشد.