آزمون پی ام پی PMP

PMP یا همان Project Management Professional (متخصص مدیریت پروژه) بدون شک معتبرترین و شناخته شده ترین گواهینامه در حوزه مدیریت پروژه در سرتاسر دنیاست. مدرک PMP توسط موسسه PMI)Project management Institute) به شرکت کنندگانی که در آزمون آن نمره قبولی را کسب کنند، اعطا می شود. شرکت کنندگان در این آزمون برای کسب نمره قبولی باید با مفاهیم کلی مدیریت پروژه، مسایل مالی و حقوقی و نرم افزارهای مرتبط با آن آشنایی کامل و در زمینه فعالیت های مربوط به مدیریت پروژه، تجربه کافی داشته باشند.

آزمون PMP هر ماه توسط شرکت Prometric Testing Center در کشورهای مختلف برگزار می شود. با توجه به عدم برگزاری آزمون در کشور ایران، داوطلبان ایرانی شرکت در این آزمون می توانند در یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات و یا پاکستان در این آزمون شرکت نمایند.

پیش نیازهای لازم برای شرکت در آزمون PMP

  • درصورتیکه دارای مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر هستید، باید حداقل 4500 ساعت سابقه کار در حوزه مدیریت پروژه را داشته باشید که طی حداقل 36 ماه در طول 8 سال قبل از شرکت در آزمون باشد و همچنین دارای 35 ساعت دوره آموزشی در یکی از موسسات آموزشی مجاز باشید.
  • درصورتیکه آخرین مدرک تحصیلی شما دیپلم یا فوق دیپلم است، باید حداقل 7500 ساعت سابقه کار در حوزه مدیریت پروژه را داشته باشید که طی حداقل 60 ماه در طول 8 سال قبل از شرکت در آزمون باشد و همچنین دارای 35 ساعت دوره آموزشی در یکی از موسسات آموزشی مجاز دوره های آموزشی PMP باشید.
نکته: در کشور ایران چندین موسسه مجاز (Registered Education Provider) برگزار کننده دوره های آموزشی PMP وجود دارد.

نحوه برگزاری آزمون PMP

این آزمون از طریق کامپیوتر و اصطلاحا به صورت CBE) Computer Based Exam) برگزار می شود. آزمون PMP شامل 200 سوال چند گزینه ای بوده که داوطلبان می بایست در مدت 4 ساعت به آنها پاسخ دهند.