آزمون USMLE

آزمون USMLE آمریکا که مخفف عبارت United States medical Licensing Examination است، برای ورود به دوره­های تخصصی پزشکی برای کسانی که دوره­ ی پزشکی عمومی را به اتمام رسانده باشند تا مجوز کسب کنند، توصیه می‌شود. این آزمون هم اکنون زیر نظر بیش از 80 نهاد از جمله FSMB یا Federation of State Medical Board یا بورد پزشکی دولت آمریکا، NBME یا The National Board of Medical Examiners یا انجمن ملی آزمون دهندگان پزشکی آمریکا، ECFMG یاEducational Commission for Foreign Medical Graduates یا کمیسیون آموزشی برای دانش آموختگان پزشکی خارجی برگزار می­ گردد، که ECFMG مسئولیت تأیید مدارک تحصیلی متقاضیان را بر عهده دارد.

آزمون USMLE در تمام طول سال برگزار می‌شود و دارای اجزای مختلفی است که هر کدام بازه­ های زمانی برگزاری خود را دارند. در صورتی که فرد متقاضی نتواند در این آزمون نمره­ ی قبولی کسب کند، جواز طبابت و ورود به دوره ­ی تخصصی پزشکی به وی داده نخواهد شد.

آزمون USMLE همانند هر آزمون بین المللی دیگر دارای کاربردهای گسترده­ای است، که فرد آزمون دهنده در صورت قبولی می­تواند از آن بهره مند شود و به نوعی پیش نیاز یا الزام کارهای بعدی را با آن رفع کرده است. برخی از این کاربردها عبارتند از:

 • با آزمون USMLE مشخص می­کنید که دانش کافی در زمینه­ی پزشکی را دارید و می­توانید به عنوان پزشک طبابت کنید.
 • با توجه به اینکه هر بخشی از این آزمون را می­توان در هر زمانی شرکت کرد، ولی زمان­های توصیه شده­ای برای آنها وجود دارند، شما بازه­ی زمانی مورد نظر را گذرانده و برای هر بخش اطلاعات علمی کافی را کسب کرده­اید.
 • با توجه به اینکه بخش Step 2 CS کاملا شفاهی است، نیاز است که فرد داوطلب مدرک زبان داشته و به خوبی نسبت به زبان انگلیسی مسلط باشد؛ لذا شما با دریافت نمره­­ی قبولی در آزمون USMLE علاوه بر اینکه می­توانید جواز حضور در دوره­های تخصصی پزشکی را کسب کنید، نیازی به ارائه­ی مدرک زبان نیز نخواهید داشت.
 • با قبولی در این آزمون امکان دریافت پیشنهادهای شغلی پردرآمد نیز وجود دارید و می­توانید در محیط­های کاری فوق العاده مشغول به کار شوید.
 • با قبولی نمره­ی خوب در این آزمون، می­توانید در دانشگاه­های برتر کشور آمریکا مشغول به تحصیل شوید.
 • آزمون USMLE از سه بخش کلی تشکیل شده که بخش دوم خود شامل 2 زیر شاخه است:

  بخش اول یا Step 1 دارای رنج نمره­ای بین 1 تا 300 است که طبق نظر نهاد نظارت و برگزاری آزمون USMLE یعنی ECFMG حداقل نمره­ی قبولی برای این بخش 194 است. لازم به ذکر است که حدود 80 نهاد و مجموعه مسئول برگزاری آزمون USMLE هستند.

  بخش دوم یا Step 2 خود متشکل از دو بخش CK و CS است. برای بخش CK نیز بازه­ی نمره­­ای بین 1 تا 300 داشته و نمره­ی قبولی حداقل 209 است. بخش CS شفاهی است و نتیجه­ی آن به صورت رد یا قبول اعلام می­گردد که حاصل دریافت نمرات مربوط به مهارت­های ارتباطی و بین افراد (CIS)، توانایی و مهارت در انگلیسی صحبت کردن (SEP) و مواجهه بالینی با بیمار (ICE) است.

  بخش سوم آزمون USMLE نیز نمره­ای بین 1 تا 300 دارد و طبق تغییرات اخیر، حداقل نمره­ی کسب شده برای قبولی در این قسمت از 192 به 196 افزایش پیدا کرده است.

 • آزمون USMLE دارای اعتبار خاصی است و به نحو دیگری بیان می­گردد. به عنوان مثال تمامی آزمون­های دیگر دارای چندین بخش هستند که نهایتا در دو روز جداگانه ولی به صورت اجباری (روزها به انتخاب شما نبوده و پشت سرهم هستند) و نتایج نیز برای مدت زمان مشخصی معتبر می­باشند. اما آزمون USMLE اینطور نیست لذا مهلت اعتبار آن نیز فرق می­کند.

  آزمون USMLE از سه بخش Step 1، Step 2 (CK و CS) و Step 3 تشکیل شده است و فرد متقاضی می­تواند در مرحله­ی 1 شرکت کرده و مرحله­ی 2 را سال بعد شرکت کند. قبولی در مرحله­ی 3 به معنی تمام شدن آزمون و کسب جواز طبابت در کشور آمریکاست. اما جواب سؤال: شما حتما باید در طی 7 سال تمامی سه مرحله­ی آزمون USMLE را بگذرانید در غیر این صورت اعتبار مراحل قبلی از بین رفته و مجدد باید از مرحله­ی 1 اقدام به شرکت در آزمون نمایید.

  به عبارت دیگر اگر در سال 1398 در آزمون USMLE بخش 1 شرکت کرده باشید 7 سال فرصت دارید تا بخش 3 را نیز قبول شده و آزمون را تمام کنید یعنی در سال 1405، پس از تاریخ اعتبار تمامی نمرات قبلی کسب شده از بین رفته و مجدد باید پروسه را از اول شروع کنید.